Międzyrzecki Rejon Umocniony

Międzyrzecki Rejon Umocniony to jedne z największych podziemi fortyfikacyjnych świata! System podziemny to aż 32 kilometry tuneli połączonych z 27 schronami bojowymi(bunkrami). Dodatkowo w całym rejonie znajduje się około 100 bunkrów, prawie 11 kilometrowej długości zapora przeciwpancerna zwana zębami smoka oraz największy na świecie system zapór hydrotechnicznych obejmujący zapory z bunkrami, jazy oraz kilometry kanałów taktycznych.
To właśnie tutaj narodziła się moja podziemna pasja, której owocem jest ta strona oraz kanał na YT.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na temat tego miejsca to zapraszam do moich tekstów lub serii filmów o tym miejscu.

Z poprzedniej majówki powstał też film dostępny tutaj.

Ze względu na wielkość i kompleksowość tego miejsca proponuję zwiedzanie minimum 2 dniowe (2 noclegi).
Istnieje również możliwość zorganizowania dłuższego lub krótszego zwiedzania.

 

Bunkrowy weekend + GOŚĆ SPECJALNY

15 km pod ziemią i obiekty naziemne oraz niespodzianki

Zwiedzanie obejmuje przejście minimum 15 kilometrów pod ziemią - dystans zależy od samych uczestników i tempa ich poruszania się. Oprócz tego odwiedzimy liczne obiekty naziemne (w tym obiekt wizytowany przez Hitlera w 1935 roku), Grupę Warowną Schill, jedyny na całym MRU prywatny panzerwerk pełny wyposażenia z epoki. Pomiędzy poszczególnymi schronami będziemy poruszać się opancerzonym transporterem wojskowym BTR.
Jako jeden z nielicznych oferuję pływanie pontonem po zalanych korytarzach MRU.
Zakwaterowanie w agroturystyce w miejscowości Wysoka położonej w samym centrum systemu nad brzegiem jeziora Paklicko.
Lokalizacja na mapie.

 

Podczas tego weekendu odwiedzi nas gość specjalny - Robert Jurga - autor kilkunastu książek i kilkudziesięciu artykułów dotyczących fortyfikacji. Pan Jurga jest autorem rysunków i grafik jakie znajdują się w muzeum MRU. Jest również konsultantem konserwatorskim w Polsce, Niemczech, Francji i Holandii oraz cenionym na całym świecie rysownikiem i rekonstruktorem fortyfikacji. Wieczór z Panem Jurgą planuję w sobotę, po przejściu 15km pod ziemią - myślę, że wtedy każdy będzie miał na świeżo sporo pytań, a i Pan Jurga przywiezie masę ciekawych rysunków i dokumentów

 

DLA KOGO TEN WYJAZD: W wyjeździe mogą brać udział tylko osoby pełnoletnie. Osoby niepełnoletnie dopuszczam tylko wtedy, kiedy jedzie z nimi rodzic/opiekun. Wyjazd będzie wymagający tylko pod względem dystansu - mamy do przejścia 15km pod ziemią. Nie będzie czołgania, ciasnych miejsc i generalnie hardkoru - z tego wariantu korzystali już u mnie nawet 12-latkowie także stopień trudności wyjazdu w skali od 1-10 oceniam na 3.

Osoby niepełnoletnie mogą brać udział tylko wraz z rodzicami/opiekunami!
Trasa długa 8h dostępna tylko od 15.04 do 15.10 ze względu na okres ochronny nietoperzy.
Miminalny wiek uczestnika to 15 lat.

Maksymalna ilość uczestników 16 osób.  
 

PLAN:

Piątek: Zwiedzanie Grupy Warownej Schill - największego systemu podziemnego nie połączonego z głównymi podziemiami. Pod wieczór zwiedzanie obiektu wizytowanego przez Adolfa H. w 1936 roku.

Sobota: 8 godzinna trasa pod ziemią na terenie MRU Pniewo + rejs pontonem - następnie przejażdżka pojazdem wojskowym BTR i wieczorne spotkanie z Panem Jurgą i grill.

Niedziela: Po śniadaniu wsiadamy w samochody i zwiedzimy 6-7 obiektów naziemnych, niektóre trzeba będzie najpierw znaleźć w lesie stąd też nazwa- bunkrobranie (można zabrać wiaderka na grzyby:). Następnie jedziemy do Lubrzy na zwiedzanie prywatnego panzerwerka. Na sam koniec dla chętnych proponuję wspólny obiad gdzieś w okolicy.

KOSZT: 160 /osoba *

700 zł.

Cena zawiera: całodniową opiekę przewodnika, wstęp do Muzeum, 2 noclegi w pokoju wieloosobowym, 2 śniadania, (kolacja grill/ognisko we własnym zakresie), ubezpieczenie NNW, przejażdżkę pojazdem wojskowym, wstęp do prywatnego panzerwerka, spotkanie z p. Jurgą, pamiątkową mapę systemu dla każdego + niespodzianki.

Najbliższe terminy wyjazdów:

Zbierz grupę i wybierz termin!

10 godzin na MRU

15km spacer pod ziemią plus rejs pontonem na głębokości 40m

Zapraszam na rozpoczęcie sezonu na MRU! Przygotowałem dla Was dwa jednodniowe wyjazdy obejmujące 15km spacer pod ziemią, pływanie pontonem po zalanych partiach oraz przejażdżkę transporterem opancerzonym.

Maksymalna ilość uczestników to 15 osób + ja. 

Lokalizacja: www.bunkry.pl

Jako, że godziny wyjazdu nie ułatwiają dojazdu z daleka przygotowałem dla Was możliwość albo przyjechania dzień wcześniej albo zostania na noc w pobliskiej agroturystyce. Ja również będę tam nocował także będzie czas żeby posiedzieć razem z piwkiem przy ognisku. To opcja tylko dla chętnych - koszt noclegu +35zł/osoba/doba
 

PLAN(identyczny w sobotę i niedzielę): 9:00 zbiórka na parkingu muzeum 9:30-17:30 15 kilometrowy spacer pod ziemią + pływanie pontonem po zalanych partiach systemu. 17:30-18:30 przejazd transporterem opancerzonym połączony ze zwiedzaniem 3 obiektów naziemnych 19:00 zakończenie wyjazdu Zakładam, że na miejsce zbiórki dojedziecie sami własnymi autami. Jeżeli będzie to niemożliwe to będę odbierał dojeżdżających pociągami/busami/blabacar ze Świebodzina swoim autem bez dodatkowych kosztów.

KOSZT: 45 /osoba *

180 zł.

Cena obejmuje opiekę przewodnika, ubezpieczenie NNW, przejazd transporterem wojskowym. Cena nie obejmuje wyżywienia oraz noclegu.

Najbliższe terminy wyjazdów:

Zbierz grupę i wybierz termin!
| projekt: reel-creative.com | realizacja: bartlomiej(a)nowak.coffee |