Międzyrzecki Rejon Umocniony

Międzyrzecki Rejon Umocniony to jedne z największych podziemi fortyfikacyjnych świata! System podziemny to aż 32 kilometry tuneli połączonych z 27 schronami bojowymi(bunkrami). Dodatkowo w całym rejonie znajduje się około 100 bunkrów, prawie 11 kilometrowej długości zapora przeciwpancerna zwana zębami smoka oraz największy na świecie system zapór hydrotechnicznych obejmujący zapory z bunkrami, jazy oraz kilometry kanałów taktycznych.
To właśnie tutaj narodziła się moja podziemna pasja, której owocem jest ta strona oraz kanał na YT.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na temat tego miejsca to zapraszam do moich tekstów lub serii filmów o tym miejscu.


Z poprzedniej majówki powstał też film dostępny tutaj.

Ze względu na wielkość i kompleksowość tego miejsca proponuję zwiedzanie minimum 2 dniowe (2 noclegi).
Istnieje również możliwość zorganizowania dłuższego lub krótszego zwiedzania.

 

Bunkrowa Majówka

Zapraszam do najdłuższych podziemi fortyfikacyjnych na świecie!

Zapraszam na Bunkrową Majówkę, która odbywa się już po raz 4 z rzędu. Podczas jednego weekendu spędzimy pod ziemią 8 godzin podczas których tunelami pokonamy co najmniej 15 kilometrów. Nowością jest podziemne kino, czyli wyświetlane filmy z epki podczas przerw w podziemnym marszu. Podobnie jak i w poprzednich edycjach nasze zwiedzanie zakończymy rejsem pontonem po zalanych podziemiach - ze względu na opadający poziom wód gruntowych być może uda nam się dopłynąć głębiej niż kiedykolwiek do tej pory. Nie zabraknie też przejażdżki transporterem opancerzonym oraz mostem fortecznym. Wybierzemy się też na "bunkrobranie" w towarzystwie Roberta Jurgi - rysownika fortyfikacji i człowieka, który spędził ostatnich 30 lat badające to miejsce.

Ten wyjazd to najlepsza okazja, aby podczas tylko jednego weekendu zobaczyć najciekawsze miejsca w obrębie MRU i poznać jego historię. 

W piątek 28.04 zbiórka w Agroturystyce Złota Podkowa o godzinie 16. W ramach rozgrzewki zwiedzimy naziemne obiekty w okolicy, później powrót do agro na grilla. 

sobotę 29.04 pobudka około 8, śniadanie o 8:30. Jedziemy do Muzeum, gdzie spędzimy 8 godzin pod ziemią i przejdziemy około 15km, a część trasy przepłyniemy pontonem. Podczas przerw będę wyświetlał filmy z epoki na ścianach podziemnych tuneli. Po wszystkim przejażdżka transporterem opancerzonym i powrót do agro na grilla. 

Niedziela 30.04 wstajemy około 8, aby do 9 zjeść śniadanie. Tego dnia dołączy do nas Robert Jurga - autor wszystkich rysunków bunkrów jakie widzieliśmy przez ostatnie 2 dni oraz znawca tych fortyfikacji. W jego towarzystwie wybierzemy się do dwóch mniejszych grup warownych z systemami podziemnymi gdzie zwiedzanie urozmaicimy niepublikowanymi rysunkami Roberta. W ten dzień przejedziemy się też fortecznym mostem obrotowym  - osoby które mają prawo jazdy na most, proszone są o zabranie go na wyjazd.

Co trzeba zabrać?
-rękawiczki, czołówka, wygodne obuwie, pod ziemię bluza z kapturem najlepsza
-zapas napojów na dzień i na wieczór
-klapki, ręcznik

KOSZT: 205 /osoba *

950 zł.

Co zawiera się w cenie?

-przewodnik
-bilety wstępu do MRU(podziemia, most, pojazd),
-dodatkowe ubezpieczenie NNW
-2 śniadania w agroturystyce
-2 noclegi w pokojach wieloosobowych

Co NIE zawiera się w cenie?
-prowiant pod ziemię, obiady, jedzenie i alkohol na wieczorne grille

Najbliższe terminy wyjazdów:

10 godzin na MRU

15km spacer pod ziemią plus rejs pontonem na głębokości 40m

Zapraszam na rozpoczęcie sezonu na MRU! Przygotowałem dla Was dwa jednodniowe wyjazdy obejmujące 15km spacer pod ziemią, pływanie pontonem po zalanych partiach oraz przejażdżkę transporterem opancerzonym.

Maksymalna ilość uczestników to 15 osób + ja. 

Lokalizacja: www.bunkry.pl

Jako, że godziny wyjazdu nie ułatwiają dojazdu z daleka przygotowałem dla Was możliwość albo przyjechania dzień wcześniej albo zostania na noc w pobliskiej agroturystyce. Ja również będę tam nocował także będzie czas żeby posiedzieć razem z piwkiem przy ognisku. To opcja tylko dla chętnych - koszt noclegu +35zł/osoba/doba
 

PLAN(identyczny w sobotę i niedzielę): 9:00 zbiórka na parkingu muzeum 9:30-17:30 15 kilometrowy spacer pod ziemią + pływanie pontonem po zalanych partiach systemu. 17:30-18:30 przejazd transporterem opancerzonym połączony ze zwiedzaniem 3 obiektów naziemnych 19:00 zakończenie wyjazdu Zakładam, że na miejsce zbiórki dojedziecie sami własnymi autami. Jeżeli będzie to niemożliwe to będę odbierał dojeżdżających pociągami/busami/blabacar ze Świebodzina swoim autem bez dodatkowych kosztów.

KOSZT: 45 /osoba *

180 zł.

Cena obejmuje opiekę przewodnika, ubezpieczenie NNW, przejazd transporterem wojskowym. Cena nie obejmuje wyżywienia oraz noclegu.

Najbliższe terminy wyjazdów:

Zbierz grupę i wybierz termin!
| projekt: reel-creative.com | realizacja: bartlomiej(a)nowak.coffee |