Podziemia Niemiec

Kompleks w Zossen znajduje się w okolicach Berlina i to właśnie tutaj znajdowała się kwatera główna dowodzenia niemieckich wojsk podczas drugiej wojny światowej. W 12 zakamuflowanych (dziś wysadzonych) budynkach połączonych systemem podziemi oraz nowoczesną pocztą hydrauliczną planowano inwazję na Polskę, Francję czy Związek Radziecki. 
Po wojnie obiekty przejęli Rosjanie, którzy nie tylko je przebudowali, ale i dodali nowe - do 1990 roku znajdowało się tutaj centrum kontroli przestrzeni powietrznej NRD. 
Podczas całego dnia na kompleksie zobaczymy wszystkie obiekty, jakie można tam zobaczyć - od tych najstarszych z lat 30. do najnowszych, modułowych konstrukcji sowieckich z lat 80.

Kopalnia w Sangerhausen to gigantyczny kompleks podziemny o długości setek kilometrów rozpościerający się na głębokości od 50 do nawet 300 metrów. Duża ilość różnorodnych minerałów zapewni nam niespotykane często pod ziemią kolory jak błękitny, jasnozielony czy różowy. Część kopalni jest zalana i można ją zwiedzać na kajakach lub dmuchanych tęczowych jednorożcach.
W 1830 roku, podczas drążenia sztolni, pod ziemią natrafiono na unikalne jaskinie w anhydrycie. Do nich również organizuję wycieczki, ale nie jednodniowe - dystans w kopalni od kajaków do jaskiń to dobrych parę kilometrów i prawie 200 metrów przewyższenia, więc nie da się zobaczyć wszystkiego na raz. 

Zossen+Sangerhausen

Podziemia Niemiec

Przepłyniemy razem kajakami po zalanych chodnikach opuszczonej kopalni na głębokości 300 metrów oraz zwiedzimy pozostałości kwatery dowodzenia, w której planowano atak na Polskę w 1939 roku. W obu miejscach przygotowałem dla Was coś więcej niż tylko ekstremalne trasy - będzie nielimitowany dostęp do wszystkiego i odpowiednio dużo czasu na myszkowanie w podziemiach (po 8h na miejsce).

PLAN:
Piątek zbiórka w noclegowni, piwko wieczorem i idziemy lulu.
Sobota pobudka i śniadanie (w cenie), ok. 9 wyjazd i jedziemy do kopalni, gdzie zjedziemy na głębokość 150 m, a następnie pokonamy kilka kilometrów pod ziemią brodząc w wodzie pełnej kamieni i belek. Po paru kilometrach zejdziemy na głębokość 284 metrów, gdzie czekać na nas będą kajaki i dwa dmuchane jednorożce.
Niedziela pobudka ok 7 30, szybkie śniadanie (w cenie) i jedziemy do podberlińskiego Zossen. Zaplanowałem 7 długich godzin, które pozwolą nam zobaczyć absolutnie wszystko, co jest tam do zobaczenia. Zaczniemy od najstarszych budowli z lat 30 XX w., a skończymy na DDR-owskich bunkrach z lat 80 które służyły do kontroli przestrzeni powietrznej nad całym krajem. Ok. 17:30 koniec i rozjeżdżamy się do domów.

KOSZT: 320 /osoba *

1500 zł.

Cena obejmuje opiekę przewodnika, ubezpieczenie NNW, Kask, oświetlenie, rękawiczki, jeżeli ktoś potrzebuje oraz wodery w kopalni, 2 noclegi pokojach 2-3 os, śniadanie szwedzki stół, tłumaczenia, bilety wstępów na trasy ekstremalnie ekstremalne w obu miejscach

Najbliższe terminy wyjazdów:

| .projekt: reel-creative.com | realizacja: bartlomiej(a)nowak.coffee |