GÓRY SOWIE

Region Gór Sowich to nie tylko sławny Kompleks Riese, ale i pozostałości po setkach lat intensywnego górnictwa. Znajdują się tam dziesiątki opuszczonych kopalni z różnych epok - od średniowiecza do czasów nowożytnych.
Ze względu na obfitość obiektów podziemnych w tej okolicy każda grupa ma możliwość wybrania miejsc do których ich zabiorę z przygotowanej przeze mnie listy.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o tym miejscu to zapraszam do tekstu Iskiera lub do moich filmów.

Podziemia Gór Sowich

Sztolniowy weekend

Podczas 2 dni w rejonie pokażę Ci obiekty wchodzące w skład Kompleksu Riese, opuszczone sztolnie poszukiwawcze uranu oraz opuszczone kopalnie sprzed kilkuset lat. Podczas eksploracji najwilgotniejszych i najciaśniejszych miejsc potrzebować będziemy woderów oraz ewentualnie ochraniaczy na kolana i łokcie.
Zakwaterowanie w Agrotorystyce Ruczaj w miejscowości Rzeczka - w samym centrum regionu. Dojazd.
Maksymalny rozmiar grupy 10 osób.
Osoby niepełnoletnie mogą brać udział tylko wraz z rodzicami/opiekunami.

PLAN:

Piątek zbiórka w agro, zakwaterowanie i wieczorem zaliczymy sztolnię transportową kopalni węgla - zalany do kolan obiekt, na którego ścianach można jeszcze przeczytać napisy z epoki. Później powrót do agro i grill/ognisko.

Sobota pobudka i śniadanie, ok. 9 wyjazd i na początek dwie proste sztolnie połączone z warsztatami ze wciskania się w ciasne i ciemne miejsca. Później penetracja 2 obiektów wchodzących w skład Kompleksu Riese. Wyleczę Was w nich z legend o nazistowskich wilkołakach i skarbach ukrytych w tych podziemiach. Następnie szybki kebab i na sam koniec dnia podziemne miejsce, na końcu którego czekał na was będzie podziemny wodospad (albo lodowy, w zależności od pogody). Wieczorem powrót do agroturystyki i znowu grill.

Niedziela pobudka i śniadanie oraz wymeldowanie z agroturystyki. Około 9 wyjazd w kierunku Stronia Śląskiego. Tam w towarzystwie drugiego przewodnika zobaczymy opuszczoną osadę górniczą zamieszkaną aktualnie przez 1 osobę oraz leżącą w jej okolicy sztolnię uranową. Kawałek dalej w lesie znajduje się średniowieczne wyrobisko o bardzo ciekawym kształcie i formie, które będzie naszym następnym celem. Następnie jedziemy kawałek dalej, gdzie czekać na nas będą dwie sztolnie uranowe z widocznymi żyłami fluorytu i ametystu. Wszystkie sztolnie uranowe odwiedzane tego dnia połączone są z ciasnymi średniowiecznymi wyrobiskami, na które natrafiono podczas dążenia i które również spenetrujemy. Na koniec złożony z gigantycznych porcji wspólny obiad w Braszowicach i rozjeżdżamy się do domów.

KOSZT: 180 /osoba *

800 zł.

W cenie: Kask, oświetlenie, rękawiczki, 2 noclegi w dwupiętrowych pokojach wieloosobowych śniadanie szwedzki stół, wieczorne grille, ubezpieczenie NNW, przewodnik z miernikiem gazów, drugi przewodnik drugiego dnia. Nie wliczone w cenę: alkohol, obiady w restauracjach i kebabowniach.

Najbliższe terminy wyjazdów:

| projekt: reel-creative.com | realizacja: bartlomiej(a)nowak.coffee |